Migrēnas norise un tās fāzes

Kā migrēna noris, un kādas ir tās fāzes? Migrēnas slimniekam ir lietderīgi iemācīties izšķirt migrēnas lēkmes atsevišķas fāzes.

Kā migrēna noris, un kādas ir tās fazes?

Migrēnas slimniekam ir ieteicams iemācīties izšķirt migrēnas lēkmes atsevišķas fāzes. Dažādu simptomu atpazīšana dažādās galvassāpju stadijās var palīdzēt migrēnu diagnosticēt.

Ja zāles tiek ieņemtas pirms pilnīgas migrēnas simptomu attīstības, lēkmes stiprums parasti mazinās.

Migrēnas lēkme visbiežāk tiek iedalīta četrās (migrēna bez auras) vai piecās (migrēna ar auru) fazes:

1. Prodroms jeb brīdiājuma fāze

Šī fāze iekļauj simptomus, kas parādās pirms galvassāpēm - noteiktas iziskas un mentālas piezīmes:

  • Garastāvokļa maiņa
  • Nemiers, nervozitāte vai enerģijas zudums 
  • Žāvas 
  • Depresija vai uzbudinājums 
  • Ēstgribas zudums vai tieksme pēc īpaša ēdiena, slāpes

Šīs pazīmes var ilgt vairākas stundas vai pat dienas. Pazīmes lielākoties ir ļoti neskaidras, un var būt grūti tās pamanāmas.

2. Aura

Migrēnas aura iekļauj virkni neiroloģisku simptomu (redzes traucējumi, tumši vai krāsaini laukumi, ņirboņa vai dzirksteles, u.c.). Šī fāze var ilgt 5 līdz 60 minūtes, un parasti to novēro pirms galvassāpēm. Aura rodas tikai aptuveni 20% migrēnas slimnieku. Migrēnas bez auras gadījumā šīs fāzes nav.

3. Galvassāpes

Šī fāze ietver galvassāpes, kas var būt ļoti stipras, pat nepanesamas. Sāpes lielākoties ir pulsējošas, un tās pastiprinās fiziskas slodzes laikā. Lielākoties galvassāpes ir vienpusējas, galvenokārt lēkmes sākumā, taču apmēram 30% migrēnas slimnieku cieš no abpusējām galvassāpēm. Ļoti bieži parādās nelabums un slikta dūša, pārmērīgs jutīgums pret gaismu, skaņām.

4. Postdroms jeb sāpju izzušana un atlabšana

Šo fāzi iedala migrēnas izzušanas fāzē un atlabšanas fazē, taču lielākoties šīs fāzes saplūst tā saucamajā postdromā. Tā ir lēkmes nobeiguma fāze, kas var ilgt vairākas stundas vai dienas līdz migrēnas pazīmju pilnīgai izzušanai. Pacients mēdz būt saguris, miegains, var just sāpes muskuļos, ir slikta ēstgriba. Vienlaikus ir sastopami migrēnas slimnieki, kuriem mēdz būt eiforiskas sajūtas.


Mājaslapa pēdējo reizi atjaunota: 24.11.2015